• KOŁA ZAINTERESOWAŃ

• J.HISZPAŃSKI

• WTORKI 19:00 TEAMS - GRUPA 1 MŁODSZA - 4,5 KLASA

Podczas zajęć wykorzystuję podręcznik - DE AVENTURA 1

Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów:

1. człowiek (np. dane personalne, wygląd zewnętrzny, cechy charakteru, rzeczy osobiste, uczucia i emocje, umiejętności i zainteresowania),

2. miejsce zamieszkania (np. dom i jego okolica, pomieszczenia i wyposażenie domu, prace domowe),

3. edukacja (np. szkoła i jej pomieszczenia, przedmioty nauczania, uczenie się, przybory szkolne, życie szkoły),

4. praca (np. popularne zawody, miejsce pracy),

5. życie prywatne (np. rodzina, znajomi i przyjaciele, czynności życia codziennego, określanie czasu, formy spędzania czasu wolnego, urodziny, święta),

6. żywienie (np. artykuły spożywcze, posiłki, lokale gastronomiczne),

7. zakupy i usługi (np. rodzaje sklepów, towary i ich cechy, sprzedawanie i kupowanie, środki płatnicze, korzystanie z usług),

8. podróżowanie i turystyka (np. środki transportu i korzystanie z nich, orientacja w terenie, hotel, wycieczki),

9. kultura (np. uczestnictwo w kulturze, tradycje i zwyczaje),

10. sport (np. dyscypliny sportu, sprzęt sportowy, obiekty sportowe, uprawianie sportu),

11. zdrowie (np. samopoczucie, choroby, ich objawy i leczenie),

12. świat przyrody (np. pogoda, pory roku, rośliny i zwierzęta, krajobraz).

TEMATY LEKSYKALNO - GRAMATYCZNE:

1.¡Hola! ¿Cómo estás? Cześć! Jak się masz?

2. El alfabeto. Alfabet- praca z piosenką

3. ¿Cómo te llamas? Jak się nazywasz?/ ¿De dónde eres? Skąd jesteś? - narodowości

4. ¿Cuántos años tienes? Ile masz lat? Tengo dos globos. Mam dwa balony. Liczebniki od 0 do 10. Ćwiczenia ze słuchu.

5.Mi familia. Moja rodzina.

6.El loro de Adam. Su loro. Moje, twoje, jego.

7. ¿Qué hay en la mesa? Co jest na ławce? Użycie czasownika hay/ okoliczniki miejsca

8.¡Qué bonito es el color! Kolory. Praca z piosenką.

9.La clase de español. Opisywanie klasy.

10. ¿Cuántos libros hay? Ile jest książek? Pytanie o ilość.

11. ¿Me dejas tu goma? Pożyczysz mi gumkę? - konwersacje

12.¿Qué hay en la caja mágica? Los números del 11 al 20. Liczebniki od 11 do 20. Liczba mnoga rzeczownika.

13. La casa de León. Opis domu Leona.

14. ¿Dónde está León? Gdzie jest Leon? Użycie czasownika estar.

15. En mi casa. W moim domu. Dom i jego wyposażenie.

PIĄTKI 19:15 TEAMS GRUPA 2 KLASY 6,7,8 - KONKURS KURATORYJNY/EGZAMIN DELE W INSTYTUCIE CERVANTESA/

Wykaz literatury obowiązującej uczestników oraz stanowiącej pomoc dla ucznia:

Etap szkolny:

1. Podręczniki do języka hiszpańskiego dopuszczone przez MEN do użytku szkolnego w szkole podstawowej.

2. Ramón Palencia, Uso de la gramática española Junior elemental, wydawnictwo Edelsa. W etapie szkolnym przewidziany jest test pisemny, na który składają się: – rozumienie tekstu czytanego, – zadania leksykalno-gramatyczne.

Etap rejonowy:

1. Pozycje obowiązujące do etapu szkolnego.

2. Ramón Palencia, Uso de la gramática española Junior intermedio, wydawnictwo Edelsa. 3. MUNDO PERDIDO, Zaginiony świat, Hiszpański z ćwiczeniami, powieść dla młodzieży, wydawnictwo EDGARD, str. 6-95 (książka dostępna w księgarniach oraz księgarniach internetowych).

Etap wojewódzki:

1. Pozycje obowiązujące do etapu rejonowego.

2. Ramón Palencia, Uso de la gramática española Junior avanzado, wydawnictwo Edelsa.

3. MUNDO PERDIDO, Zaginiony świat, Hiszpański z ćwiczeniami, powieść dla młodzieży, wydawnictwo EDGARD, str. 96-193 (książka dostępna w księgarniach oraz księgarniach internetowych).

TEMATY LEKSYKALNO - GRAMATYCZNE:

1. Mis amigos del campamento. Przyjaciele z obozu.

2. ¿Quién es más alegre? Porównania.

3. Los signos del zodiaco. Znaki zodiaku.

4. Las fechas. Podawanie daty.

5. Estados de ánimo y físicos. Stany emocjonalne i fizyczne.

6. ¿Tienes hambre? Odczucia.

7. ¿Qué me pongo hoy? Opisywanie ubioru.

8. Trajes regionales. Stroje tradycyjne.

9. En la tienda de ropa. W sklepie odzieżowym.

10. ¿Puedo probarme este vestido? Przymiotniki i  zaimki wskazujące.

11. Las compras. Zakupy.

12. Desfile de moda. Pokaz mody.

13. Estilos de vida. Różne style życia.

14. Hoy ha sido un día diferente. Czas przeszły pretérito perfecto.

15. Mercado de trabajo. Rynek pracy.

16. Medios de transporte. Środki transportu. Vamos de viaje. Preferencje podróżnicze. Comprando billetes. Kupowanie biletów.

17. Planes para el fin de semana. Plany na weekend. Antes de ir de viaje. Przygotowanie do podróży. Vacaciones de invierno. Ferie zimowe.

18. ¿Qué tiempo hace? Jaka jest pogoda? Los meses y las estaciones del año. Miesiące i pory roku.

19. Los animales exóticos y salvajes. Zwierzęta dzikie i egzotyczne. La naturaleza. Przyroda.

20. Porównanie czasowników ser, estar i haber.

21. ¿Por Internet o en el cine? Wyrażanie preferencji. Las redes sociales. Portale społecznościowe.

22.Mundo hispano. Zwyczaje krajów hiszpańskojęzycznych. ¡Felices fiestas.! Tryb rozkazujący. El Día de Muertos en México. Święto Zmarłych w Meksyku. Las tradiciones de la Semana Santa en España. Hiszpańskie tradycje wielkanocne. Los platos típicos españoles y su elaboración. Typowe dania hiszpańskie i sposoby ich przygotowania.

23. Planes para el futuro. Plany na przyszłość.