• KOŁA ZAINTERESOWAŃ

• KOŁO TEARTALNE

Celem koła teatralnego jest troska o wszechstronny rozwój młodego człowieka.
            Edukacja teatralna i wykorzystywanie technik teatralnych maja służyć zaktywizowaniu i stymulacji rozwoju dzieci, a nie li i wyłącznie popisywaniu się przed publicznością.

Cel zajęć prowadzonych w szkole podstawowej:

1. Kreatywny rozwój małego człowieka
            2. Wzmocnienie poczucia własnej wartości i wiary w siebie
            3. Świadomość ciała i swojej tożsamości
            4. Budowanie pozytywnych i pełnych zaufania relacji z otaczającym światem rzeczywistym (rozróżnianie świata realnego i nierzeczywistego)
            5. Uruchomienie intuicji i wyobraźni, które pomagają w psychicznym dojrzewaniu dziecka
            6. Pobudzanie harmonijnego rozwoju osobowości dziecka przez stosowanie improwizacji oraz atrakcyjnych, niekonwencjonalnych sytuacji, w których dziecko może uczestniczyć wykorzystując swoja wyobraźnię
            7. Kształtowanie w dziecku postawy otwartej wobec otaczającej go rzeczywistości i przygotowanie do życia w świecie tyle ciekawym, co trudnym i skomplikowanym.

Koło obejmuje swoim zasięgiem:

• dzieci starsze: z klasy II w wieku ok.7- 8 lat
            • dzieci najstarsze: z klas II i III w wieku 9-10 lat

Zajęcia teatralne dla dzieci młodszych umożliwiają dziecku:

• ćwiczenie pamięci
            • rozwijanie zainteresowania czytaniem i teatrem
            • rozwijanie mowy i twórczego myślenia
            • kształtowanie spostrzegawczości i umiejętności koncentracji.

Zajęcia teatralne dla dzieci ze starszej grupy wiekowej

Zawierają w sobie elementy koła zainteresowań: polonistycznego, plastycznego i muzycznego. Ich celem jest:

1. Pogłębianie kultury słowa, nauka ustawienia właściwego głosu i wyraźnego czytania na głos i wysławiania się
            2. Wdrożenie obrazowej i logicznej interpretacji tekstu
            3. Wyrobienie smaku artystycznego
            4. Pobudzanie do głębszych i żywszych przeżyć czytanych tekstów i szukanie sposobów dojrzalszej ich interpretacji

Realizację zamierzonych celów umożliwi stosowanie odpowiednich metod i form pracy z dziećmi .

Metody czynne:

• Metoda samodzielnych doświadczeń - stwarzanie dzieciom warunków do zabawy i innych działań, swobodnego wypowiadania się, podejmowania prób, poszukiwania i bezpośredniego przeżywania poprzez zapewnienie kontaktu z literaturą i sztuką.
            • Metoda zadań stawianych do wykonania – pobudzenie aktywności artystycznej dzieci, mobilizowanie ich do skupienia uwagi na temacie związanym z teatrem, skłanianie do podejmowania określonych zadań, pełnienia ról.
            • Metoda ćwiczeń utrwalających – systematyczne utrwalanie ról, pozytywna motywacja dzieci do samorzutnego utrwalania poznanych czynności i treści.

Metody percepcyjne:

• Metoda obserwacji i pokazu – oglądanie spektakli teatralnych w wykonaniu aktorów jak też innych dziecięcych grup teatralnych, oglądanie ilustrowanych utworów literackich, percepcja dzieł sztuki teatralnej i muzycznej.
            • Metody słowne: posłużą do rozwijania procesów poznawczych i poszerzenia zasobu wiadomości o teatrze. Objaśnienia i instrukcje będą towarzyszyły nabywaniu przez dzieci różnych umiejętności oraz zasad współżycia w grupie, a także pobudzaniu uczuć, procesów poznawczych, wyobraźni i motywacji, posłużą też do przekazania wartości literatury pięknej.

Formy zajęć teatralnych
            Główną formą stosowaną podczas zajęć koła teatralnego będzie praca w zespole. Osiąganiu założonych celów posłużą też inne, bardziej szczegółowe formy, takie jak:

• improwizacja,
            • inscenizacja,
            • drama,
            • indywidualna praca z tekstem
            • ćwiczenia dykcyjne, mimiczne, ruchowe,
            • śpiew,
            • gra aktorska, prace plastyczne /projektowanie i udział w tworzeniu scenografii, kostiumów, zaproszeń, plakatów, itp./

Formy prezentowania osiągnięć:

• Występy dla dzieci z klas nauczania początkowego,
            • Występy dla członków rodzin,
            • Przedstawienia dla zaproszonych gości,
            • Występy poza szkołą /np. w innej szkole, domu opieki dla osób chorych, itp./
            • Prezentacje multimedialne ilustrujące działalność koła
            • Wzmianki w internecie na stronie szkoły.

Ewaluacja:

• Ankieta do rodziców na koniec roku szkolnego
            • Analiza wyników ankiety
            • Opinia dyrektora szkoły na temat działalności koła