• KOŁA ZAINTERESOWAŃ

• KOŁO LITERACKIE

CELE

• Pobudzanie potrzeb kulturalnych uczniów, rozwijanie zamiłowań i umiejętności humanistycznych.
            • Utrwalanie umiejętności pisania pod względem poprawności ortograficznej i stylistycznej.
            • Rozwijanie umiejętności tworzenia różnych form  literackich, m.in.: opowiadań, sonetów, fraszek i baśni.
            • Motywowanie ucznia do pogłębiania i zdobywania wiedzy na drodze poszukiwań, badań, eksperymentów.
            • Zachęcanie do samokształcenia i rozwijania własnych pasji.
            • Rozwijanie twórczej inicjatywy.
            • Zapoznawanie uczniów z możliwościami rozwoju (konkursy literackie, warsztaty pisarskie).
            • Wzmacnianie wiary we własne siły i umiejętności.
            • Dbanie o poprawność wypowiedzi, wzbogacanie słownictwa uczniów.

ZADANIA

• Aktywizacja uczniów oraz rozwijanie ich kreatywności.
            • Przygotowanie uczniów do świadomego uczestnictwa w kulturze.
            • Rozwój osobowości ucznia, pogłębianie pewności siebie, wiary we własne możliwości oraz kształtowanie otwartości na nowe działania.
            • Umożliwienie uczniom prezentowania własnej twórczości na szerszym forum.
            • Rozwijanie wyobraźni twórczej i umiejętności systematycznej pracy.
            • Budowanie pod względem logicznym, językowym i stylistycznym różnego rodzaju wypowiedzi.
            • Edukacja literacko-artystyczna i historyczna.

METODY PRACY

• Problemowe (odkrywanie nowej wiedzy podczas rozwiązywanie problemów).
            • Ekspresyjne (wyrażanie uczuć emocji, postaw, poglądów).
            • Praktyczne (warsztaty – wykonywanie ćwiczeń utrwalających wiadomości), praca z tekstem (indywidualna i grupowa).
            • Wykład, pogadanka.
            • Metody dialogowe (dyskusja, debata).
            • Metody aktywizujące (gry dydaktyczne, metoda ról, burza mózgów).
            • Metoda wspólnych projektów.
            • Sesje zamykające – podsumowanie wyników i sformułowanie wniosków; umiejętność krytycznej oceny pracy własnej i innych.