• ŚWIETLICA

• GŁÓWNE ZAŁOŻENIA, CELE I FORMY FUNKCJONOWANIA ŚWIETLICY

Głównym celem naszego rocznego planu świetlicy szkolnej jest wszechstronny rozwój osobowości wychowanka oraz integracja uczniów spędzających czas po lekcjach w świetlicy. Świetlica szkolna powinna pełnić przede wszystkim rolę opiekuńczą i wychowawczą.

Poza zajęciami świetlicowymi, których tematykę opracowałyśmy z wyszczególnieniem kolejnych tygodni roku szkolnego, uczniowie mają możliwość spędzić czas wolny według własnego uznania, mogą zjeść posiłek, jak również odrobić lekcje, uzyskując pomoc nauczyciela-wychowawcy.

Zajęcia świetlicowe powinny wypełnić uczniom czas w sposób możliwie interesujący. Poprzez ich organizację i rzetelne prowadzenie pragniemy osiągnąć określone zmiany w zainteresowaniach, postawie i codziennych nawykach wychowanków.

• NAJWAŻNIEJSZE DZIEDZINY PRACY ŚWIETLICY

• kształtowanie podstawowych nawyków współżycia w grupie,
          • integracja grupy i wyrabianie postawy szacunku wobec drugiego człowieka,
          • działanie w zakresie troski o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, a także kształtowanie nawyków higieny i kultury codziennego życia,
          • rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz nabywanie umiejętności spożytkowania czasu wolnego,
          • kształtowanie postaw moralno-społecznych,
          • zapewnianie wszechstronnej opieki dzieciom przebywającym w świetlicy,
          • dbanie o prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny dzieci.

Zadania opracowane w planie pracy świetlicy realizować będziemy stosując różnorodne metody pracy:

zajęcia rekreacyjno – ruchowe, plastyczne, muzyczne, dydaktyczne, konkursy świetlicowe,zabawa, gry i zabawy rozwijające intelekt i wzmacniające koncentrację.