KONKURSOWE KOŁO CHEMICZNE
Adresaci koła
Treści programowe przeznaczone są dla uczniów klas siódmych i ósmych, mających uzdolnienia matematyczno-przyrodnicze i mają służyć rozbudzaniu zainteresowań przedmiotem, rozwijać i pogłębiać ich wiadomości i umiejętności z myślą o uczestnictwie w kuratoryjnym konkursie z chemii dla uczniów szkół podstawowych.
Program koła
Treści nauczania bezpośrednio nawiązują do podstawy programowej przedmiotu chemia dla II etapu edukacyjnego obejmującego klasy IV – VIII ośmioletniej szkoły podstawowej, o której mowa w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej (…) (Dz. U. z 2017 r., poz. 356).
Prowadzący koło w każdym roku szkolnym dostosowuje treści nauczania do realizowanego programu w trybie bieżącym oraz do komunikatów Małopolskiego Kuratora Oświaty w zakresie organizacyjnym Małopolskiego Konkursu Chemicznego.Ogólne cele edukacyjne:
- kształcenie umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem,
- kształcenie umiejętności interpretacji informacji zawartych w wykresach, tabelach itp.,
- rozwijanie umiejętności obserwacji,
- umiejętność planowania doświadczeń, wyciągania wniosków z przeprowadzonych doświadczeń i opisywania ich,
- kształtowanie naukowego sposobu myślenia, koniecznego dla prawidłowego wnioskowania, również w obszarze obliczeń chemicznych,
- przygotowanie uczniów do korzystania z różnych źródeł informacji,
- poprawne posługiwanie się językiem chemii,
- wdrażanie do bezpiecznej pracy laboratoryjnej,
- rozumienie związku chemii z innymi naukami.
Cele szczegółowe:
- oddziaływania edukacyjne (rozwijanie słownictwa, poprawienie funkcjonowania pamięci krótko i długotrwałej, uczenie pojęć abstrakcyjnych, nabywanie umiejętności wskazywania związków chemii z ogólną wiedzą przyrodniczą, rozwijanie i rozbudzanie pasji badawczej);
- oddziaływania motywacyjne (uczenie systematyczności, obowiązkowości, motywowanie do regularnych zajęć);
- poprawienie umiejętności psychologicznych (rozwijanie umiejętności komunikacji, ćwiczenie koncentracji uwagi).
Formy i metody pracy:
Wśród form należy wyróżnić pracę indywidualna, zespołową, ćwiczenia laboratoryjne, pracę z programami i testami komputerowymi, pracę z literaturą fachową. Wszystkie wykorzystane formy wpisują się w metody: laboratoryjne, problemowe, dyskusyjne (z aktywizacją werbalną), eksponujące, indywidualna praca z uczniem (szczególnie tym, który pokonał pierwszy szczebel konkursu).