• KOŁA ZAINTERESOWAŃ

• KOŁO HISTORYCZNE

CELE:

Podstawowym zadaniem jest praca indywidualna z Uczniami, którzy pragną zdobyć dodatkowe informacje i poszerzyć swoje wiadomości z zakresu historii Polski i powszechnej. Tematyka będzie wypadkową zainteresowań i sugestii Uczestników oraz propozycji prowadzącego. Wśród działań znajdą się wysiłki zmierzające do poszerzenia wiedzy poza tematykę określoną przez podstawę programową zatytułowaną: Wczoraj i dziś. Program nauczania historii w klasach 4-8 szkoły podstawowej autorstwa Tomasza Maćkowskiego. Wśród rekomendacji nauczyciela znajdą się kategorie i zagadnienia pozwalające lepiej zrozumieć i wyjaśnić przebieg procesu dziejowego i łatwiej przyswoić mechanizmy rządzące otaczającą nas rzeczywistością, zaznajomienie Uczestników z pojęciami właściwymi dla nauk historycznych, materiałami źródłowymi dostarczającymi nam wiedzy o przeszłości, wprowadzenie do myślenia przyczynowo – skutkowego, budowania analogii i kojarzenia faktów. Wśród proponowanych kwestii znajdą się przykładowo: powstawanie państw, demokracja, sposoby sprawowania władzy, konflikty i wojny, wybitne jednostki w dziejach, bohaterowie, rewolucje, kształtowanie się kapitalizmu, początki praw i wolności jednostkowych, relacje pomiędzy Polską i jej sąsiadami oraz rola stereotypów i autostereotypów w ich kształtowaniu, ocena przyczyn upadku Rzeczypospolitej szlacheckiej, zagrożenie autokracją i totalitaryzmem. W kręgu sugerowanych i przedstawianych problemów znajdą się również tematy dotyczące „małej ojczyzny”, czyli historii społeczności lokalnej, miejsca zamieszkania, zwłaszcza, że Kraków i okolice są obszarami o bardzo bogatej i różnorodnej historii. Prowadzący otwarty jest na inicjatywy Uczestników, zwłaszcza chęć poszerzenia swojej wiedzy na temat konkretnych wydarzeń (wiedza dotycząca konkretnego problemu/faktu, miejsca, bitwy, wojny, postaci) lub procesów rządzących przebiegiem historii. Uczniowie mogą pracować indywidualnie lub zespołowo, zwłaszcza jeśli dane zagadnienie lub zespół zagadnień wzbudzi szersze zainteresowanie. Metody pracy i techniki będą dostosowane do możliwości, umiejętności, zaawansowania wiedzy i preferencji Ucznia. Rekomendowane będzie okresowe prezentowanie prac przez poszczególnych Uczestników lub zespoły na forum koła, celem zwiększania atrakcyjności zajęć, interaktywności oraz integracji grupy stanowiącej kółko. Technika prezentacji dowolna: wypowiedź/wykład, prezentacja, zwłaszcza multimedialna, praca plastyczna.

ADRESACI KOŁA:

Uczniowie klas 4 - 8 zainteresowani poszerzeniem wiedzy, zdobywaniem wiadomości ponad te, które są przewidziane przez podstawę programową i realizacją projektów z zakresu powyższego przedmiotu. Uczestnictwo w pracach koła jest dobrowolne.

ZADANIA PROWADZĄCEGO i METODY PRACY:

Do zadań prowadzącego należeć będzie regularne prowadzenie kółka, koordynacja działań Uczestników, pomoc w konkretyzacji zainteresowań, udzielanie rad i wskazówek merytorycznych oraz bibliograficznych, również poszukiwanie i udostępnianie materiałów niezbędnych celem zaspokojenia ciekawości Uczestników (np. opracowania specjalistyczne), nadzór rzeczowy na realizowanymi zadaniami oraz opracowywanie merytoryczne zagadnień będących przedmiotem pracy Uczestników kółka, a także udzielanie pomocy w realizacji projektów. Zagadnienia prezentowane przez prowadzącego będą przedstawiane w formule wykładu, prezentacji multimedialnej i będą wzbogacone materiałami ikonograficznymi, kartograficznymi, audiowizualnymi (szczególnie filmowymi), tablicami, tabelami, wykresami. Podczas zajęć prowadzący przewiduje dyskusje i debaty o charakterze merytorycznym, czyli poświęcone zagadnieniom będącym przedmiotem analizy.

INFORMACJE DODATKOWE:

Prowadzący zastrzega sobie prawo podziału koła zainteresowań na przeznaczone osobno dla poszczególnych klas lub grup wiekowych (klasy 4-6 i 7–8) , gdyby liczba Zainteresowanych czyniła wspólną pracę nieefektywną i niesatysfakcjonującą.